A különböző nyelési rendellenességek számos embert érintenek világszerte, és az egyik leggyakoribb változatuk a nyelvlökéses nyelés. Ez a probléma nemcsak gyermekeknél, hanem felnőtteknél is egyaránt előfordulhat, és komoly problémákat okozhat mind a mindennapi életben, mind egészségügyi szempontból.
Fontos megérteni, hogy a nyelvlökéses nyelés nem csupán egy rossz szokás, hanem egy komplex probléma, ami jelentős hatással lehet az állcsontok fejlődésére, a fogak állására és a beszédminőségre – kortól függetlenül. A fogszabályozás önmagában nem elegendő a probléma kezelésére; logopédus segítsége, és a nyelv helyes használatának megtanítása nélkülözhetetlen a tartós eredmény eléréséhez.
A helyes nyelés során a nyelv a kemény szájpadláshoz simul, a hegye pedig enyhén a felső elülső fogak mögött pihen. Ezzel szemben a nyelvlökéses nyelés során a nyelv a fogak közé nyomódik, ami apró, de ismétlődő nyomást gyakorol rájuk, és hosszú távon elmozdíthatja őket a helyükről, deformálhatja az állcsontot.
A helytelen nyelési minta következtében számos probléma kialakulhat. Ilyen például a fogak elmozdulása, a fogíny visszahúzódása, a fogszuvasodás, de akár beszédhibák is előfordulhatnak.
A nyelvlökéses nyelés meggátolja a fogak és az állcsontok helyes fejlődését, ami később fogszabályozási problémákhoz vezethet. A nyitott harapás, a kiálló metszőfogak, a keresztharapás és a szűk felső állkapocs mind lehetséges következményei a nyelvlökéses nyelésnek. Ezenkívül beszédhibákhoz is vezethet, gyerekeknél például számos kellemetlenséget okoz a s, z, c, sz hangok helytelen ejtése, főleg az óvodás kor végén, az iskolakezdés előtt, mikor kiemelt hangsúlyt kap a gyerekek iskolaérettsége és ezzel együtt a helyes beszéd is.
A korai felismerés kulcsfontosságú lehet a nyelvlökéses nyelés kezelésében. Gyermekeknél a rendszeres fogászati és logopédiai vizsgálatok segíthetnek a probléma időben történő azonosításában. A szülőknek ebben a kérdésben óriási szerepük van, hiszen az apró, alig tapasztalható beszédhibákat, vagy épp a helytelenül fejlődő fogazatot ők tudják a leghamarabb észrevenni. Ilyen esetben mihamarabb forduljunk szakemberhez.
Gyermekeknél a kezelés általában magában foglalja a logopédiai foglalkozásokat, amely a helyes nyelvhasználat elsajátítására összpontosít. A logopédus segítségével végzett gyakorlatok hozzájárulhatnak a helyes nyelvpozíció kialakításához, melynek köszönhetően kialakul a helyes nyelési minta.
Amennyiben korán sikerül észlelni a problémát, és a gyermek fogazatában nem tapasztalható negatív irány, a logopédiai foglalkozások megoldást jelentenek.
Ha a gyermeknél a nyelvlökéses nyelés miatt torzult a fogazat, akkor a logopédiai foglalkozások mellett fogszabályozásra is szükség lesz.
Fontos kiemelnünk, hogy csak a fogszabályozás nem tudja megoldani a problémát. Bár a fogakat a helyükre lehet igazítani, ha közben a helytelen nyelési minta megmarad, a fogak újfent rendellenes helyzetbe kerülnek és feleslegesen tettük ki a gyermeket a tortúrának. Minden esetben a logopédus és a fogorvos együttes munkájára van szükség, hogy a kialakult problémákat hathatósan és tartósan tudjuk kezelni.
Sok felnőtt csak akkor szembesül a nyelvlökéses nyelés problémájával, amikor esztétikai probléma miatt keres fel bennünket. A konzultáció során kiderül, hogy a fogak helytelen állása, a fogínyvisszahúzódás vagy épp a fogszuvasodás pont a helytelen nyelési mintának köszönhető.
Szerencsére a helytelen nyelést nem csak a gyerekek, de a felnőttek esetében is hatékonyan lehet kezelni logopédus segítségével. Amikor egy felnőttnél tapasztaljuk a nyelvlökést, minden esetben logopédushoz irányítjuk, hiszen a nem megfelelő nyelés mellett hiába teszünk meg mindent az esztétikus mosolyért – a fogak vissza fognak rendeződni, a kezelés nem lesz tartós, a páciens pedig csalódott lesz.
A logopédus a felnőtteket is sikeresen tudja megtanítani a nyelv helyes helyzetére nyeléskor, ezáltal pedig a fogszabályozó kezelés sikere is biztosítva van.
Ahogy a fentiekből is kiderül, a fogszabályozás és a logopédia kéz a kézben járnak. A két szakember együttműködése elengedhetetlen a sikeres végeredmény érdekében.
A nyelvlökéses nyelés és a fogszabályozás összetett problémakör, amely integrált megközelítést igényel. A korai felismerés, a logopédiai terápia és a fogszabályozás együttes alkalmazása jelentheti a kulcsot a sikeres kezeléshez.
Mind a gyermekek, mind a felnőttek esetében fontos, hogy a kezelést szakértői csapat végezze, amelynek tagjai között a logopédus és a fogszabályozó szakorvos is helyet kap.
A nyelvlökéses nyelés kezelése hosszú távú elkötelezettséget és türelmet igényel mind a páciensek, mind a szakemberek részéről. A kezelés sikeressége azonban nemcsak az esztétikai és funkcionális eredményekben mérhető, hanem a páciensek életminőségének javulásában is.