Az állkapocsízület (temporomandibuláris ízület TMI, TMJ) az egyik legkomplexebb ízület a testünkben, amely az alsó állkapcsot kapcsolja a koponyához. Ez az ízület felelős az olyan alapvető funkciókért, mint a rágás, beszéd és nyelés. Ha az állkapocsízület nem működik megfelelően, különféle kellemetlen tünetek jelentkezhetnek, melyek a mindennapi életminőséget is jelentősen rontják. Az egészséges TMJ működéshez elengedhetetlen, hogy a fogak megfelelően érintkezzenek egymással, ami biztosítja az állkapocs egyenletes terhelését.
A helytelen fogérintkezés (malokklúzió) és a rosszul záródó harapás komoly hatással lehet az állkapocsízületekre. Amikor a fogak nem találkoznak megfelelően, az állkapocs izmai és ízületei fokozott terhelésnek vannak kitéve, ami hosszú távon az állkapocsízület egyensúlyának felborulásához vezethet. Ez a túlterhelés gyakran temporomandibuláris diszfunkciót (TMD) okoz, amely igen kellemetlen tünetekkel jár. A helytelen harapás miatt az állkapocs mozgása nem lesz szimmetrikus, ami tovább fokozza a nyomást az ízületen és a környező izmokon, hosszabb távon pedig ízületi gyulladást, kopást, krónikus fájdalmat és mozgáskorlátozottságot is okozhat.
A rendellenes harapás számos különböző okból kialakulhat. Előfordulhat foghiány következtében, vagy korábbi fogászati kezelések, például egy nem megfelelően illeszkedő tömés vagy korona miatt is. Az is gyakori, hogy veleszületett rendellenességek okozzák a problémát, amikor az állcsontok vagy a fogak mérete és elrendezése nem ideális. Ezen kívül gyermekkorban kialakult rossz szokások, mint az ujjszopás vagy a túlzott cumihasználat, szintén hozzájárulhatnak a rendellenes harapás kialakulásához. Továbbá traumák vagy balesetek következtében is sérülhetnek a fogak és az állkapocs, ami eltolódásokhoz és egyensúlytalanságokhoz vezethet a harapásban.
Sokan talán nem is feltételezik, hogy az átélt kellemetlen tünetek a helytelen harapáshoz és TMD-hez kapcsolódhatnak. A leggyakoribb panaszok közé tartozik a fejfájás, a rágás közben jelentkező fájdalom és kattogás, rágási nehézségek, valamint a fülzúgás és egyéb fülproblémák. Előfordulhatnak azonban egyéb panaszok is, mint az éjszakai fogszorítás, fogcsikorgatás, valamint különböző nyak- és vállproblémák. Ha ezek közül bármelyik tünetet tapasztaljuk, érdemes fogorvoshoz, fogszabályozó szakemberhez, vagy gnatológushoz fordulni, hogy kivizsgálják az esetleges harapási rendellenességet és az állkapocsízületi problémát.
A probléma megelőzése és kezelése érdekében a fogszabályozásnak kiemelt szerepe van. A HappySmile Láthatatlan Fogszabályozó segítségével a fogsor fokozatosan a megfelelő pozícióba kerül, így a terhelés fokozatosan egyenletesen oszlik majd meg a fogakon. Ezáltal csökken az állkapocsízületek terhelése, megelőzve a TMD súlyosbodását és az ízületi károsodások kialakulását.
A HappySmile sínek esztétikusak, hiszen a láthatatlan fogszabályozó szinte teljesen észrevétlen a mindennapi életben, így nem kell aggódnod a megjelenés miatt. A sín kényelmesen eltávolítható étkezés és fogmosás közben, ami lehetővé teszi a fogak könnyű tisztítását, ezáltal hozzájárul a megfelelő szájhigiénia fenntartásához. Emellett a HappySmile sínek kevesebb fájdalmat és diszkomfortérzetet okoznak a hagyományos fém fogszabályozókkal szemben, így a kezelés során a páciensek számára kíméletesebb megoldást nyújtanak.
Amennyiben esztétikus és kényelmes megoldást szeretnél állkapocs ízületi problémáidra, kérj időpontot bármelyik HappySmile Partnertől vagy keresd fel a HappySmile Referencia Rendelőt Budapesten!