A PRO-DENT 2000. Bt. kapacitásbővítő beruházása

A bölcsességfog akadályozza a fogszabályozást?

A bölcsességfog akadályozza a fogszabályozást?

A bölcsességfogak megjelenése gyakran jár együtt különböző problémákkal. De vajon tényleg akadályozzák a fogszabályozás sikerességét? Miként befolyásolhatja a bölcsességfog a fogszabályozást, és milyen lépéseket tehetsz a sikeres kezelés érdekében?

A bölcsességfogak, más néven harmadik őrlők, 17-25 éves kor között bújnak elő a legtöbb embernél, előtörésük során gyakran okoznak kellemetlenséget, fájdalmat. De vajon tényleg akadályozzák a fogszabályozás sikerességét? Az alábbiakban részletesen kifejtjük a bölcsességfogak és a fogszabályozás közötti összefüggéseket és tippeket adunk a zökkenőmentes kezeléshez.

 

A bölcsességfog és a fogszabályozás közötti kapcsolat

A fogszabályozás során az egyik leggyakrabban felmerülő kérdés, hogy a bölcsességfogat el kell-e távolítani a kezelés előtt? De miért merül fel egyáltalán ez a kérdés?
A fogorvosok körében hosszú ideje vita övezi ezt a témát, és számos vélemény szerint az alsó metszőfogak visszamozdulását, torlódását a fogszabályozás után a bölcsességfogak okozzák. Azonban számos kutatás kimutatta, hogy a bölcsességfogak eltávolítása nem feltétlenül akadályozza meg a metszőfogak visszamozdulását. Valójában a vizsgált kutatások 83%-a ellentmond ennek az elméletnek, ugyanakkor léteznek ezt igazoló eredmények is, így a vita egyelőre nem zárult le. Mivel minden szituáció és páciens egyedi, de nem is lehet kőbe vésni az eredményt.

Emiatt a bölcsességfogak sorsáról minden esetben egy személyes konzultáció és alapos diagnosztika után döntünk csak.

Bár sokan aggódnak amiatt, hogy a fogszabályozás során el kell-e távolítani a bölcsességfogaikat, a jó hír az, hogy önmagában a fogszabályozás nem feltétlenül indokolja a bölcsességfogak eltávolítását.
Azonban fontos megjegyezni, hogy minden ember fogazata egyedi és a bölcsességfogak helyzete befolyásolhatja a fogszabályozó kezelés tervezését. Ezért elengedhetetlen a fogszabályozás megkezdése előtt a bölcsességfogak helyzetének vizsgálata.

Bizonyos esetekben a fogszabályozási célok elérése érdekében javasolt lehet a bölcsességfogak eltávolítása. Ez például akkor fordulhat elő, ha a fogakat hátrafelé kell mozgatni (disztalizáció), és a bölcsességfogak akadályozzák a mozgatást.

 

Milyen problémákat okozhat a bölcsességfog a fogszabályozás során?

A bölcsességfogak bár természetes részét képezik a fogazatunknak, növekedésük néha komplikációkat okozhat, különösen azok számára, akik fogszabályozót viselnek vagy ilyen kezelést fontolgatnak.
Az egyik legfőbb probléma a bölcsességfogakkal kapcsolatban a helyhiány. A legtöbb ember állkapcsában nincs elég hely ezeknek az új fogaknak, ez a helyhiány pedig a bölcsességfogak beékelődéséhez vezethet, ami azt jelenti, hogy nem tudnak teljesen kibújni vagy megfelelően elhelyezkedni. A beékelődött bölcsességfogak nyomást gyakorolhatnak a mellettük lévő fogra, így negatívan hatnak a fogszabályzással elért eredményekre.
A fogszabályozó kezelés célja a fogak optimális helyzetbe rendezése, de a kibújó bölcsességfogak nyomása ellensúlyozhatja ezt a folyamatot. Ezért a fogorvosnak mindenképpen figyelemmel kell kísérnie a bölcsességfogak növekedését, és fel kell mérnie azoknak a folyamatban lévő fogszabályozási kezelésre gyakorolt hatását.

 

Mikor érdemes eltávolítani a bölcsességfogat?

Fogszabályozás megkezdése előtt
Bizonyos esetekben előnyösebb a bölcsességfog eltávolítása még a fogszabályozás megkezdése előtt. Ezt a megközelítést gyakran javasolják, ha az előzetes fogászati vizsgálatok arra utalnak, hogy a bölcsességfog eltéréseket vagy torlódást fog okozni a fogsorban, vagy a tervezett fogszabályozás miatt biztosan nem lenne számára elegendő hely.

Fogszabályozás befejezése után
Ha a bölcsességfog nem jelent azonnali veszélyt a fogak elrendezésére, akkor jó alternatíva lehet, ha a fogszabályozás során csak ellenőrizve van, és a kezelés után – ha szükséges – lesz eltávolítva. Ezt a megoldást akkor választják, ha a bölcsességfog még nem fejlődött ki teljesen, vagy nincs jele annak, hogy eltéréseket okozna a későbbiekben. A bölcsességfog fogszabályozás utáni eltávolítása minimalizálja a frissen elrendezett fogakra gyakorolt esetleges hatást.

Fogszabályozás közben
Előfordulhat, hogy a bölcsességfogat a fogszabályozó kezelés során kell eltávolítani. Ez jellemzően akkor fordul elő, ha a fog a kezelés időtartama alatt bújik ki, és már akkor látszik, hogy problémákat, torlódást fog okozni, ezzel akadályozva a sikeres fogszabályozást.

Az általános szempontokon túl vannak olyan esetek is, amikor a bölcsességfogak eltávolítása különösen fontos.
Forrás: https://byfordsmiles.com.au/the-truth-about-wisdom-teeth-removal-and-braces-what-to-expect-and-consider/

Beékelődött bölcsességfogak
A beékelődött bölcsességfogak, amelyek nem tudják teljesen áttörni az ínyt, eltávolítást igényelnek. A beékelődött fogak súlyos fájdalmat, duzzanatot és bakteriális fertőzést okozhatnak. A többi fogra gyakorolt nyomásuk pedig szintén befolyásolhatja a fogszabályozóval elért folyamatot.

Ha nincs harapási pozícióban az ellentétes fogívvel
A bölcsességfogak gyakran nem illeszkednek az ellentétes fogívvel, vagyis harapáskor mellé harapunk. Ilyenkor gyakran a szájnyálkahártyát sértjük fel, ami folyamatos irritációt tart fenn, kisebesítheti a nyálkahártyát. Ebben az esetben célszerű eltávolítani a bölcsességfogat.

Ha csak részben törte át az ínyt
Ha a bölcsességfog csak részben nőtt ki, vagyis nem törte át teljes felszínével az ínyt, az nehezen tisztítható felületet eredményez, ahol könnyebben telepszenek meg a baktériumok, így kialakulhatnak ciszták, fertőzés, fogszuvasodás is.

Helyhiány esetén
A bölcsességfog megfelelő kibújásához szükséges állkapocstér hiánya gyakori oka az eltávolításnak, különösen a fogszabályzót viselőknél. A helyhiány fogtorlódáshoz vezethet, semmissé téve a fogszabályzó kezeléssel elért eredményeket, így ennek megőrzése érdekében szükséges a bölcsességfogat eltávolítani.

Szuvasodás esetén
A szájüregi egészség és a fogszabályozás sikerének érdekében el kell távolítani a szuvas bölcsességfogat. A bölcsességfogak szuvasodása átterjedhet a szomszédos fogra, ez pedig kockáztathatja a száj egészségét, és potenciálisan befolyásolhatja a fogszabályzás eredményeit.
A pontos diagnózishoz minden esetben panoráma röntgenfelvétel szükséges, de ha a helyzet úgy kívánja egy 3 dimenziós CBCT felvételt is készítünk.

 

Hogyan zajlik a bölcsességfog eltávolítása?

Alapesetben a bölcsességfog eltávolítása nem bonyolultabb, mint egy klasszikus foghúzás. Azonban, ha a bölcsességfog helyzete miatt (például ferdén nőtt, részben törte át az ínyt, vagy egyáltalán nem törte át) ez nem lehetséges, szájsebészeti eljárás keretén belül történik az eltávolítás.

Utóbbi esetben sem kell megrémülni, a beavatkozás helyi érzéstelenítésben történik, így fájdalommentes, a metszés helyére néhány varrat kerül.

 

Hogyan befolyásolja a bölcsességfog eltávolítása a fogszabályozást?

Az, hogy milyen hatása lesz a bölcsességfog eltávolítása a fogszabályzásra, természetesen egyéni helyzettől is függ, de összességében elmondható, hogy ha a az eltávolítás mellett döntünk, az pozitív hatással lesz a fogszabályzás kimenetelésre is.

Először is, a bölcsességfog eltávolítása több helyet biztosít a többi fog számára. Így bizonyos esetekben előny, ha akad egy kis plusz hely a többi fog esztétikus elrendezésére. A bölcsességfog eltávolításával megelőzhető a fogak torlódása, a fogszabályzás utáni visszarendeződés, illetve bizonyos irányú fogmozgatások is könnyebben valósíthatóak meg.
Emellett csökken a fogászati problémák kockázata is. Mivel a bölcsességfogak igen nehezen tisztíthatóak eltávolításuk egyszerűbbé teszi a szájápolást és a jó szájhigiénia fenntartását, ami fogszabályzás során különösen fontos.

 

Tippek a sikeres fogszabályozás érdekében

A legfontosabb, hogy mielőtt belevágnál a fogszabályozásba, a fogorvosoddal konzultáljatok a bölcsességfogaid sorsáról! A konzultáció során a felmérjük a fogaid állapotát, helyzetét és általános egészségét is, ennek fényében - valamint az előre látható fogmozgatásokkal összhangban - el tudja dönteni, szükség van-e a bölcsességfogak kihúzására vagy sem.
Természetesen, az erősen destruált, egyéb fogászati beavatkozással menthetetlen fogak eltávolítása mindenképpen indokolt, de fontos, hogy konzultálj egy fogorvossal a kérdés kapcsán.
Nagyon fontos, hogy a fogszabályozás előtt rendszeresen vegyél részt fogászati szűréseken és kezeltesd a fogaidat, fogínyproblémád, valamint távolíttasd el a fogkövet és gondoskodj a jó szájhigiéniáról.
Ne hagyd, hogy a bölcsességfogaid akadályozzák a szép mosoly elérésében! Keresd meg a hozzád legközelebb eső Partner Fogászatunkat vagy gyere el Referencia Rendelőnkbe (https://happysmile.hu/referencia-rendelo) és tudd meg, milyen lépéseket tehetsz a sikeres fogszabályozás érdekében!


Ha szeretnéd megtudni, hogy mennyi ideig tartana a kezelésed, kattints a gombra!

Kezelés Kalkulátor
Kapcsolatfelvétel
Üzenj nekünk